#négynegyed
444
444
Peppa malac, Morton Feldman és az idő zenéje
Hogy hogyan ér össze napjaink legnépszerűbb rajzfilmje a második világháború utáni zenetörténet egyik fontos irányzatának alapvetésével? Meglepően könnyedén, Cage és Feldman zenéje mutatja az utat.
444
444
Mekkora a zaj a (magyar) kortárs zenében?
Kire érdemes figyelni a kortárs magyar zeneszerzők között? Ezt persze lehetetlen megmondani, de sok szép régi zene meghallgatása közben azért el lehet gondolkodni a kérdésen.
444
444
Sokarcú klarinét, elektronikus hanginstallációk és az eksztázis költeménye
Itt a Zajszűrő, a 444 klasszikus zenei koncertajánlója.
444
444
„Ha pisztolyt fognak a fejemhez, hogy írjak egy kodályi kórusművet, megírom”
Interjú Zombola Péterrel, akinek a napokban mutatják be az első operáját.
444
444
Zene, hatalom, csend, opera
John Cage a nyolcvanas években fogta magát, és összegyúrta az európai operákat. Egy lenyűgöző és kaotikus, Dr. Frankensteinhez hasonlított kollázs lett ebből, ami hamarosan Budapesten is hallható lesz.
444
444
Angyalok, falak, Liszt Ferenc és a 360-as klub
Eötvös Péter napjaink egyik legjátszottabb kortárs zeneszerzője, most pedig végre az Angyalok Amerikában című operáját is bemutatják Magyarországon. Interjú.
444
444
Angyalok Amerikában, örökké élő romantika és az éjszaka kóruszenéi
Indul a Zajszűrő, a 444 klasszikus zenei koncertajánlója.
444
444
Mennyire menő hangszer a cimbalom?
Spoiler: nagyon. Személyes hangvételű zsűribeszámoló az I. Nemzetközi Cimbalomversenyről.
444
444
Ha tizenöt órányi Wagner-opera sok, Tapsi Hapsi segít hat percben
Tapsi Hapsi 1957-es fellépése nemcsak a wagneri operavilág lenyűgözően pontos karikatúrája lett, hanem minden idők egyik legjobb rajzfilmje is. Tapsi Hapsi egy rózsaszín sörényű ló hátán Brünnhildévé változik.
444
444
A dongó, a hattyú, a szerelmi halál és Kocsis Zoltán
A zongoraátiratok egykor az egész zenei piacot letarolták, majd a 20. századra visszaszorultak és átalakult a jelentőségük. Kocsis Zoltánnak például semmilyen nehézséget nem okozott zongorára áttenni egy Mozart-szimfóniát vagy egy Wagner-operarészletet.
444
444
Fazekas Gergely Kurtág-premierről írt kritikája nyerte a Minőségi Újságírásért díjat
A zsűri ezen kívül kiemelte a 444 és a Direkt36 decemberi írását is.
444
444
Kurtág, a legnagyobb Beckett-fordító
A milánói Scalában debütált a 92 éves Kurtág György első operája: a Fin de partie megírása a lehetetlen megkísértése volt, és egy kivételes, és kivételesen eredeti darab született belőle.
444
444
Hogyan tette magyarrá Liszt Ferencet az árvíz?
A zenetörténeti legenda szerint az 1838-as pesti árvíz híre hozta felszínre a Liszt Ferencben szunnyadó magyar hazafit. A valóság ennél persze árnyaltabb lehetett, de így is zongorapárbajok tarkították.
444
444
„Egyetlen hangban is az egészről van szó”
A világ legfoglalkoztatottabb zongoristáinak egyike, bár ennek a titulusnak egyáltalán nem örül: interjú Várjon Dénessel.
444
444
Leonard Bernstein, aki nagyobb volt az életnél
Elementáris karmester, fenomenális zongorista, virtuóz zeneszerző, a klasszikus zene népszerűsítését új szintre emelő előadó, ellenállhatatlan tévészemélyiség, az FBI által megfigyelt politikai aktivista és így tovább: 100 éve született a XX. század egyik legjelentősebb alkotója.
444
444
„Nem mindegy, hogy a központi akaratot milyen eszközökkel viszi át az ember”
Dubóczky Gergely volt asszisztense Kocsis Zoltánnak, Fischer Ivánnak és Fischer Ádámnak, vezényelte szinte az összes jelentős zenekart, pár éve pedig megalapította saját zenekarát, a Budapest Sound Collective-et.
444
444
Hogyan ért véget a klasszikus zene története és mi köze ennek a neoliberalizmushoz?
50 éve még attól tartottak, hogy a kortárs zene és a hangversenytermek közönsége végleg elszakadt egymástól. Mára kiderült, hogy ez nem igaz, de ehhez a zenetörténet vége és komoly piaci változások is kellettek.
444
444
Bach-spekulációk
333 éve született Johann Sebastian Bach, most három vadonatúj lemezen keresztül mutatjuk meg, hogy még mindig mennyire fontos inspirációs forrás a művészete.
444
444
A halál, a lányka és a világ legizgalmasabb hegedűse
Kurtág György és Schubert juttatta Grammy-díjhoz a zseniális moldáviai Patricia Kopacsinszkaját. Akinél aligha akad ma érdekesebb előadó a hegedűsök világában.