#neoliberalizmus
24.hu
24.hu
„Chile volt a neoliberalizmus bölcsője, és itt kell megásnunk a sírját is”
Latin-Amerika leggazdagabb országa döntött: egy radikális, baloldali politikus igyekszik elsöpörni Pinochet örökségét, és a romjain felépíteni egy jóléti államot. Így jutott hatalomra egy 35 éves, tetovált diákvezér Chilében.
The post „Chile volt a neoliberalizmus bölcsője, és itt kell megásnunk a sírját is” first appeared on 24.hu.
24.hu
24.hu
Hogy szorongunk a teljesítménykényszer miatt, megmagyarázza a Békemenet tömegeit?
A depresszió a szabadság válságának a jele, az egész életünket a kapitalizmus versenylogikájának szolgálatába állítottuk, azért rohanunk workshopról tréningre, hogy fejlesszük magunkat – néhány olyan állítás, amelyek kortárs társadalmi jelenségeket, illetve a világot működtető rendszereket bíráló kötetekből származnak. Egy történet a világról, amelyet öt könyv alapján mesélünk el.
The post Hogy szorongunk a teljesítménykényszer miatt, megmagyarázza a Békemenet tömegeit? first appeared on 24.hu.
444
444
Orbán Viktor ordo-nacionalista poszt-neoliberalizmusa
Egészen újszerűen írták le Orbán Viktort és a NER-t. Dorit Geva szerint Orbán globalizáció és nemzetállam egymáshoz igazításán dolgozik, alapvetően a neoliberalizmus eszközrendszerével, csak erősebb állammal. Egyszerre épít klientúrát és próbálja a fogyasztás ösztönzésével kielégíteni a középosztályt. De a keleti nyitással meggyűlhet a baja.
444
444
Miért választotta Brazília a múlt emberét?
Hogyan lett a világ ötödik legnagyobb országának vezetője Jair Bolsonaro? Egy brazil író esszéje a botrányhős elnök hatalmának alapjairól: katonai diktatúra, evangéliumi egyházak, liberális gazdaságpolitika és a Guru.
444
444
Elemi erővel törtek felszínre a chilei gazdasági siker mögötti brutális egyenlőtlenségek
A metrójegy árának emelése, majd a tüntetőkkel szembeni hatósági erőszak felszakította a Chilét feszítő társadalmi ellentéteket. Milliós tiltakozás rengeti meg a neoliberalizmus mintaállamát.
444
444
A munkánk lett az életünk, és ebbe halunk bele
A depresszió és a kiégés nem kirívó megbetegedés, hanem a korunk alapállapota. Az internet pedig szép lassan megöli a lelkünket. Ezekről ír a filozófia új sztárja, a koreai-német Byung-Chul Han.
444
444
Vezető közgazdászok mutatnák meg, miért volt zsákutca az elmúlt évtizedek közgazdaságtana
A közgazdaságtan nemcsak arról szól, hogy a piacnak mindig igaza van. Világhírű kutatók álltak össze, és alapjaiban forgatnák fel azt, ahogy erről a tudományterületről gondolkodunk.
444
444
Hiába a gazdasági növekedés, még mindig lélegeztetőgépen van az ország
Az uniós pénzek és a magyarok hazautalásai nélkül sehol sem lennénk. Közben a Fidesz egy olyan nemzeti tőkésosztályt épít, ahol a pénz valójában senkié, legfőbb gazdaságpolitikája pedig épp olyan, mint ami ellen mindig is kampányolt.
24.hu
24.hu
Durván darálja a középosztályt is a lakhatási válság
Globálisan és Európában is nagy a krízis. A kérdés, hogy megtörnek-e a döntéshozók az egyre nagyobb társadalmi nyomástól.
444
444
Hogyan ért véget a klasszikus zene története és mi köze ennek a neoliberalizmushoz?
50 éve még attól tartottak, hogy a kortárs zene és a hangversenytermek közönsége végleg elszakadt egymástól. Mára kiderült, hogy ez nem igaz, de ehhez a zenetörténet vége és komoly piaci változások is kellettek.
444
444
Bedőltek a bankok, és dőlt velük egy teljes világkép
Pont 10 éve kezdődött a gazdasági válság, ami megrengette a világot. Mostanra jól látszik, hogy ennek a történetnek még egyáltalán nincs vége: alaptételek dőltek meg, a pénzügyi válságból pedig politikai káosz lett.
24.hu
24.hu
Schiffer András kilépett az LMP-ből
A szabadkereskedelemért kiálló, neoliberális Szabó Szabolcs frakciótagsága volt az utolsó csepp a pohárban.
444
444
Martin Schulz a neoliberalizmus szellemisége elleni fellépést ígérte, miközben összeült az SPD, hogy döntsenek a nagykoalícióról
Vasárnap eldőlhet, kormányt alakíthat-e Angela Merkel. A szociáldemokraták európai szolidaritást, a vállalatok méltányos adóztatását és a munkavállalói jogok erősítését kérnék cserébe.