#platformkapitalizmus
444
444
Az EU is megtörné a techcégek hatalmát
Decemberben az Európai Bizottság előállt az internetet teljesen újraszabályozó javaslataival. Ezek óriási büntetésekkel és akár feldarabolással is fenyegetik a Facebookot, Google-t és a hasonló techóriásokat, ha azok nem hajlandók visszaadni valamennyit a hatalmukból és a szabályok szerint játszani.
444
444
Akár az Instagramot és a WhatsApp-ot is elbukhatja Mark Zuckerberg
A Facebook feldarabolásáért indított gigaper súlyos csapást okozhat Zuckerberg digitális birodalmának.
444
444
A techóriások sorsát is komolyan alakíthatja az amerikai választás
Októberben két nagyon fontos esemény is jelezte, hogy végleg elfogyhatott a politikai levegő az Amazon, a Google és a Facebook körül. Már a vállalatok feldarabolása is napirenden van, és egy demorkata győzelem alapvető változásokat hozhat a versenypolitikában.
444
444
Nyílt zsarolásba kezdett a Facebook: ha életbe lép az új médiatörvény, az ausztrálok többé nem oszthatnának meg egyetlen hírt sem az oldalon
Radikális lépéssel fenyegetőzik a techóriás, ha tényleg életbe lép a törvény, mely szerint fizetniük kéne a híroldalaknak.
444
444
A semmittevés forradalma
Ha vissza akarjuk szerezni a figyelmünk feletti irányítást, meg kell tanulnunk újra nem csinálni semmit. Erről írt Jenny Odell, akinek könyve egyszerre személyes gondolkodás az életünk és az internet kapcsolatáról és radikális politikai kiáltvány.
444
444
Nyakunkra nőttek az internetes óriások, és egyelőre nem látni a megoldást
Odalett az internetet övező kezdeti optimizmus, és már mindenki látja, hogy sok a gond. De hogy mi legyen a következő lépés, azt senki nem tudja.
444
444
Franciaországban elfogadták a techóriások megadóztatásáról szóló törvényt
Washington hiába tiltakozott.
444
444
A helyiek minden mozdulatát követné a Google Torontóba megálmodott okosvárosa
A pár hektáros tervekből mára egy gigantikus Google-város tervei rajzolódtak ki Kanadában, ami egyre több mindenkinek nem tetszik.
444
444
Nem nagyon foglalkoztatja a felhasználókat, hogy a techcégek mit kezdenek az adataikkal
A visszaéléseknek senki sem örül, de közben minden megy tovább a régiben.
444
444
A munkánk lett az életünk, és ebbe halunk bele
A depresszió és a kiégés nem kirívó megbetegedés, hanem a korunk alapállapota. Az internet pedig szép lassan megöli a lelkünket. Ezekről ír a filozófia új sztárja, a koreai-német Byung-Chul Han.
444
444
Milyen az élet a Facebook törlése után? Felszabadító, de dolgozni kell érte
Egyre többen érzik úgy, hogy elég volt a Facebookból. Négy olyan emberrel beszéltünk, akik nem álltak meg a panaszkodásnál, hanem tényleg otthagyták a közösségi oldalt.
444
444
Eljött a korszak, amikor a vállalatok titkos algoritmus alapján döntik el, mennyire legyenek jófejek veled
Több ezer adatdarabból készülnek az ügyfelekről egyéni értékelések a nagyvállalatok számára. A technológiát megállítani nem lehet, de kisebb lenne a gond, ha az egész nem teljes titokban zajlana.
444
444
Adatkezelési aggályok miatt száll ki a Google okosváros-projektjéből a téma szakértője
A privacy-szakértőnek felkért Ann Cavoukian nem volt elégedett azzal, amit a Torontóba tervezett hightech-város előkészületeiből látott.
444
444
Egyre több munkahelyen figyelik állandóan a munkások agytevékenységét Kínában
A megfigyelési technológiák új generációját más országokban is fejlesztik, de Kínában kezdett el villámsebesen terjedni.
444
444
Akár Trump csodafegyvere volt, akár csak egy óriási parasztvakítás, súlyos pofon a Facebooknak a Cambridge Analytica botránya
Hatalmas volt a felhajtás a vállalat körül, ami lehet, nem is tudott többet, mint prostituáltakat felbérelni a politikai ellenfelek lejáratására. De ezzel együtt is gigantikus botrányba lökték most bele a Facebookot.
444
444
Egy nap több mint kétezerszer érünk hozzá a telefonunkhoz, de mit árul el ez az egészségünkről?
Terjednek a módszerek, melyek a digitális nyomainkból következtetnek egészségünkre. Depressziófigyeléstől stresszmérésig egy csomó kísérlet zajlik éppen.
444
444
Sötét világ jöhet, ha a kormányod balra húz majd téged az élet Tinderén
Kínában épül a modell, ami minden állampolgárt aszerint értékel majd, hogy hogyan viselkedik az életben. De sok jel utal arra, hogy ez a disztópikus jövő nem csak a kínaiakat, hanem a többi országot is fenyegetheti.
444
444
Államosítsuk a Facebookot és a Google-t!
Nick Srnicek sikerkönyve, a Platformkapitalizmus megpróbálja megérteni és magyarázni a viharos gyorsasággal átalakuló új világot. Az adat az új olaj, és szabályozni kellene, hogy kik és hogyan használhatják. Gigászi monopóliumok csapdájába kerülhetünk.